Madeira, Portugalsko

Madeira nemá skoro žádné pláže, o to více má ale krásné hory a kvetoucí lesy. Je to expozice různých biotopů od mlžných lesů, přes vysokohorské pláně až po polopouště. Na první pohled je přelidněná, je tady hrozně moc lidí a domky se staví i ve stráních kam auto ani nevyjede natož aby bylo kam ho zaparkovat. Auta na Madeiře jsou další zajímavá věc, je to přehlídka automuzea, ale v plném provozu. Potkáte tady 30 i 40 let staré kusy, které jsou denně v provozu hned vedle modelů letošního roku. V Portugalsku se to dobře pozná, protože na novějších registračních značkách je ve žlutém rámečku při straně rok a měsíc první registrace.
Name

   

Porto
 

Azulejos

  charakteristické modrbílé dlaždice tady zdobí fasády obrosvkého množství staveb (Azul = modrá) včetně tech velmi historických 

Azulejos
Porto
 

Azulejos

   

Azulejos
Porto
 

Lucka před záchrankou

   

Porto
 

Národní hala na Košandu

  tohle je docela impozantní stavba, jmenuje se to Pavilhao Rosa Mota a bylo to postaveno jako hala pro míčové hry. Hraje se tady basketbal a házená. 

Porto
Porto (2)
 

Pavilhão Rosa Mota

   

Porto
Porto (2)
 

Most Luise I. (Ponte Luís I.)

  Tenhle most navrhl a postavil Gustavo Eiffel. Roku 1880 vyhrál konkurz a 1886 byl most dokončen. Původní návrh jednoúrovňového mostu již tenkrát díky rostoucí populaci zástupci města odmítli a Gustavo Eiffel byl nucen původní projekt přepracovat. Se svou délkou 176(spodní patro) 395(horní patro) a výškou 85m byl tehdy nejdelší svého druhu na světě. Co je na fotce dál vidět je vyhořelá stavba hned na kraji tohoto významného mostu. Není to však vyjímka, že by historické centrum Porta bylo jak po bombardování. Opuštěné a zanedbané domy tvoří klidně i 10% celkové zástavby. Do některých by se člověk opravdu bál i vkročit. Jiné mají místo oken okna zabedněná igelitem, jiné vypadají, že poslední údržba proběhla před sto lety a stále se v nich bydlí. Je to zvláštní dojem, ale oproti jiným metropolím ne až zase tak moc. Najednou si člověk uvědomí jak ta Praha je ze škatulky... 

Porto (2)
Porto
 

   
 

Luís I Bridge

   

Porto (2)
Porto
 

Jak se jede na vlně

  i portugalci to znají... za každou lodí se vytváří vlna a na vlně (na její náběžné hraně) se dobře jede (vlna tlačí loď před sebou a kajakář potřebuje méně silně zabírat aby udržel rychlost)... z toho také možná vzniklo dnes populární "být na vlně něčeho"  

Porto
Porto (2)
 

Page 12 of 20, showing 10 records out of 199 total, starting on record 111, ending on 120