Makedonie

Cesta do země, která se v poslední době čím dál více cítí jako vetřelec v evropě. Řecko, které si po druhé světové válce přivlastnilo polovinu jejího území drze a okázale hloupě blokuje rozhovory o přístupu do EU. Namísto toho tu posilují Turecké vlivy, čísnké vazby a albánští separatisté. Země, která svou národní identitu zachovala na 38% původní rozlohy má ale turistům co nabídnout. Nádherné hory a jezera, divoké řeky i stepní pláně. Města, která pamatují Osmanskou éru i mnohem dávnější věrozvěsty ze Soluně. Co je pro Čecha docela příjemná změna, že je dobré mluvit česky. Nejednou jsme díky tomu dostali "domestic" slevu na vstupném. Ano, tady se vstupné někde ještě dělí na domácí a turisté (jako někde v asii) ale na druhou stranu mentalita je v evropě - průvodce si po hodinové vyčerpávající přednášce neřekl o "donation" (jako v asii). CENY. Je tu levněji než u nás ačkoli ne ve všem výrazně. Přišlo nám, že jsme jedli na turisticky velmi atraktivních místech za ceny o něco menší než u nás na turisticky neatraktivních místech. UBYTOVÁNÍ ve Skopje však stálo zhruba stejně jako u nás. Kultura PITÍ KÁVY je tady mnohem rozvinutější než v ČR, nikdy se nám nestalo, že bychom ke kávě nedostali sklenici vody. VOZOVÝ PARK vypadá o něco starší než u nás, ale zdaleka se to nepodobá Albánii nebo SE Asii. TURISTICKÉ STEZKY jsou tady značené červeno bíle a je jich dost. Leckde není značek potřeba, stačí chodit po dirt roads mezi vesnicemi.
Name

Sv. Kliment (žák Cyrila a Metoděje)

   

Ohrid
 

Monastýr Kaneo

   

Ohrid
 

Cirkulárka

  tady se asi konstruktér inspiroval v Carmagedonu ;-) 

Sveti Naum
 

Zátoka kostí

  skanzen na vodě  

Sveti Naum
 

zátoka kostí

  nutno říct, že ačkoli je to jen lapák na turisty, udělaný to mají asi docela věrně a vstupné je srandovní (50Kč) takže proč ne.  

Sveti Naum
 

Brána do nádvoří monastýru

   

Sveti Naum
 

Lucka na nádvoří u Monastýru Sv. Naum

   

Sveti Naum
 

návrat mezi mraky

  aby bylo jasno, nezmokli jsme, ale dalo to docela fušku  

Sveti Naum
 

do Albánie

  která je nedaleko za odbočkou vpravo se tentokrát asi nevydáme. Ani se radši nebudu zmiňovat o tom, že původním cílem tohoto výletu byl oběd v Pogradci.  

Sveti Naum
 

sjezd

   

Sveti Naum
 

Page 7 of 15, showing 10 records out of 142 total, starting on record 61, ending on 70